Öğrenme Güçlüğü

Dikkat Eksikliği

Hiperaktivite

Epilepsi

Rett Sendromu

Asperger Sendromu

Otizm

Cerebral Palsy

Spina Bifida

Mental Retardasyon

Kekemelik

KEKEMELİK

Kekemelik, konuşma sırasında anormal duraklar yaparak, sesleri ve heceleri uzatarak ya da tekrarlayarak konuşma akıcılıgının bozulması durumudur...

Tüm Bireylerin Konuşması Bir Miktar Pürüzlü Degil midir?
Evet. Hemen hemen tüm çocuklar konuşma gelişimlerinin ilk aşamalarında akıcılık sorunu yaşarlar. Yetişkinler de konuşmaları sırasında zaman zaman araya heceler ekleyebilir, sözcükleri, söz öbeklerini ve sesleri tekrar edebilirler. Ama bu tip pürüzlü konuşmalar normal kabul edilebilir ve bir nedene bagli degildir.

Kekemeligin Nedenleri Nedir?
Kekemeligin nedenlerine ilişkin henüz bir bilgimiz yoktur. Farklı bireylerde farklı nedenleri olabilir ya da birkaç etken bir araya geldiginde de ortaya çikabilir. Kekemeligin nedenleri ile kekemeligin sürmesi ya da kötüleşmesinin nedenleri farkli olabilir.

Kekemelik Duygusal ya da Psikolojik Sorunlardan mı kaynaklanmaktadır?
Kekeleyen çocukların kekelemeyen çocuklara göre daha fazla psikolojik sorunu yoktur. Genelde, yaygın inanışın aksine kekemeligin duygusal travmaya baglı olarak ortaya çıktıgına ilişkin bir bulgu yoktur.

Kekemelik Hangi Yaşta Ortaya Çıkar?
Kekemelik çok erken yaşlarda başlar (2-5 yaş). Bazen ilk kez okul çagında, daha nadir olarak da yetişkinlikte ortaya çıkmaktadir.

Galiba Çocugum Kekelemeye Başladı.Beklemeli miyim Yoksa Yardım mı Almalıyım?
Çocugunuzun degerlendirilmesi için kekemelik hakkında bilgisi ve deneyimi olan bir uzmana başvurmalısınız. Bazı çocuklar pürüzlü konuşmalarının üstesinden gelebilirler, bazı çocuklar ise bunu gerçekleştiremezler. Kekemelik sorununa, gelişimin erken aşamalarında müdahale edilirse önleme olasılığı artar.

Kekemelik Geliştiginde Tedavi Edilebilir mi?
Evet. Hem çocukların hem de yetişkinlerin tedavisine yönelik bir çok başarili yaklaşım vardır. Bir tedavi yaklaşımının digerinden üstün olduguna yönelik bilimsel veri yoktur.

Kekemelik İyileştirilebilir mi?
Kekemelik için iyileştirme terimini kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Kekemelik bir hastalık degildir. Amaç iletişimde başarılı olmak ve akıcılığı arttırmak olmalıdır.

Çocugumun Pürüzlü Konuşmasini Duyduğumda Ne Yapmalıyım?
Çocuklar genelde pürüzlü konuşmalarının farkında degildir. Dikkatlerini pürüzlü konuşmalarina çekmeyin, “dur ve tekrar dene”, “konuşmadan önce düşün”, “daha yavaş konuş” demeyin. Çocuğun söylediğini dikkatle ve sabırla dinleyin ve çocuğun nasıl söylediğine odaklanmayın.

Yetişkin Bir Bireyin Kekelediğini Duyduğumda Ne Yapmalıyım?
Kekeme yetişkinlerin de aynı sabır ve dikkati görmeye ihtiyaçları vardır. Onunla konuşurken uzağa bakmayın, acele etmeyin ve sözcüklerini tamamlamayın. Yardım erme girişiminiz endişe yaratabilir ve sorununu daha da kötüleştirebilir.

Bu Sorun İçin Kim Yardımcı Olabilir?
Çocuklar ve yetişkinlerde kekemelik sorunu ile ilgili deneyimi olan bir dil ve konuşma terapistinden yardım alabilirsiniz.